Archbishop Eamon Martin

Archbishop of Armagh, Primate of All Ireland and Apostolic Administrator of the Diocese of Dromore 

Born 30 October 1961; ordained priest 28 June 1987; appointed Coadjutor Archbishop of Armagh 18 January 2013; episcopal ordination 21 April 2013; succeeded as Archbishop of Armagh 8 September 2014. Appointed Apostolic Administrator of Diocese of Dromore on 15 April 2019. 

Episcopal Responsibilities

President of the Bishops’ Conference, Mgr Eamon MartinMember of the Commission for Planning, Communications and Resources, Chairman of the Council for Communications, Chairman of the Joint Council for Religious of the IEC and CORI, Member of the Coimirce Liaison Committee with NBSCCC.

Contact details

Ara Coeli, Armagh BT61 7QY

Tel: +44 (0)28 3752 2045
Fax: +44 (0)28 3752 6182
Email: admin@aracoeli.com
Follow the Archbishop on Twitter @ArchbishopEamon
 
Please note: When calling from the Republic of Ireland there is a direct code 048 before the local number

The IEC provides external links as convenience to our users. The appearance of external links does not constitute endorsement by IEC of the information, products or services contained therein.