Archbishop Francis Duffy

Bishop Duffy penpicArchbishop of Tuam

Born 21 April 1958; ordained priest 20 June 1982; ordained Bishop of Ardagh & Clonmacnois 6 October 2013; appointed Archbishop of Tuam on 10 November 2021 and installed on 9 January 2022. 

Episcopal Responsibilities

Episcopal Secretary; Chairman of the Council for Liturgy; Member of the Commission for Worship, Pastoral Renewal and Faith Development; Member of the Council for Education.  

Contact details

Archbishop’s House, Tuam, Co. Galway
Tel: +353 (0)93 24166

The IEC provides external links as convenience to our users. The appearance of external links does not constitute endorsement by IEC of the information, products or services contained therein.