Archbishop Diarmuid Martin

archbishopdiarmuidmartin_web.jpgArchbishop of Dublin and Primate of Ireland

Born 8 April 1945; ordained priest 25 May 1969; Episcopal ordination 6 January 1999; elevated to dignity of Archbishop and Apostolic Nuncio March 2001; appointed Coadjutor Archbishop of Dublin 3 May 2003; succeeded as Archbishop of Dublin 26 April 2004.

Episcopal responsibilities

Vice-President of the Bishops’ Conference, Member of Standing Committee, Chair of Episcopal Commission for Social Issues and International Affairs, Member of the Council for Religious and the Joint Council for Religious of the Irish Episcopal Conference and CORI, Chairman of Council for European Affairs; co-chair (ad interim) Council for Marriage and the Family.

Contact details

Archbishop’s House,
Drumcondra,
Dublin 9
Tel: +353 (0)1 837 3732 Fax: +353 (0)1 836 9796
Website: www.dublindiocese.ie

The IEC provides external links as convenience to our users. The appearance of external links does not constitute endorsement by IEC of the information, products or services contained therein.