Archbishop Michael Neary

archbishopneary_web.jpgArchbishop of Tuam

Born 15 April 1946; ordained priest 20 June 1971; ordained Bishop 13 September 1992; installed as Archbishop of Tuam 5 March 1995.

Episcopal Responsibilities

Member of the Standing Committee, Member of the Episcopal Commission for Catholic Education and Formation, Chairman of the Council for Doctrine, Chairman of the Theological Committee.

Contact details

Archbishop’s House,
Tuam,
Co Galway
Tel: +353 (0)93 24166 Fax: +353 (0)93 28070
Email: admin@archdiocesetuam.org Website: www.tuamarchdiocese.org

The IEC provides external links as convenience to our users. The appearance of external links does not constitute endorsement by IEC of the information, products or services contained therein.