Bishop Michael Smith

bishop michael smith_web.jpgBishop of Meath

Born 6 June 1940; ordained priest 1963; ordained Bishop 29 January 1984; Coadjutor Bishop of Meath 10 October 1988, succeeded 16 May 1990.

Episcopal Responsibilities

Member of the Episcopal Commission for Planning Communications and Resources, Member of the Council for Finance and General Purposes.

Contact details

Bishops’ House, Dublin Road, Mullingar, Co Westmeath
Tel: +353 (0)44 934 8841 / 934 2038
Fax: +353 (0)44 934 3020

The IEC provides external links as convenience to our users. The appearance of external links does not constitute endorsement by IEC of the information, products or services contained therein.