Bishop Donal McKeown

bishopdonalmckeown_web.jpgBishop of Derry

Born 12 April 1950; ordained priest 3 July 1977; appointed Auxiliary Bishop of Down and Connor 21 February 2001; ordained Bishop 29 April 2001, appointed Bishop of Derry 25 February 2014; installed 6 April 2014.

Episcopal Responsibilities

Chairman of the Episcopal Commission for Worship, Pastoral Renewal and Faith Development, Chairman of the Council for Pastoral Renewal and Adult Faith Development, Member of the Council for Education.

Contact details

PO Box 227, Bishop’s House, Derry, BT48 9YG
Tel: +44 (0)28 7126 2302

Please note: When calling from the Republic of Ireland there is a direct code 048 before the local number

The IEC provides external links as convenience to our users. The appearance of external links does not constitute endorsement by IEC of the information, products or services contained therein.